Općina Vrbanja najviše je izdvojila za potpore poljoprivrednicima, po stanovniku i kroz izdvojeni udjel u proračunu te je po apsolutnom rastu izdvojenih sredstava na godišnjoj razini. Među vodećima su još općine Molve, Karlobag, Popovac, Novo Virje, Tovarnik, Sveti Petar Orehovec, Otok… Podstrana i Donja Voća imale su najveći rast u relativnom iznosu za potpore na godišnjoj razini. Pokazala je to naša analiza napravljena iz izvješća konsolidiranih proračuna općina za 2023. godinu.
Kako smo nedavno pisali, podaci iz Zelenog izvješća Ministarstva poljoprivrede za 2023. godinu pokazuju je da je lani gotovo 165 tisuća poljoprivrednika obrađivalo gotovo 1,5 milijuna ha poljoprivrednog zemljišta te da su uzgajali 685 tisuća uvjetnih grla stoke i ostvarili vrijednost proizvodnje od 3 milijarde eura. Prosječni hrvatski poljoprivrednici su starije životne dobi i imaju mala poljoprivredna gospodarstva. Iako se broj mladih nositelja kontinuirano povećava, udio nositelja starijih od 65 godina je i dalje visok (38%). U 2023. 14,3% nositelja je bilo mlađe od 41 godine. Rastom broja mladih nositelja poboljšava se i obrazovna struktura nositelja pa u 2023. 48,1% nositelja ima barem završenu srednju školu.
Hrvatski poljoprivrednici iskazuju sve veći interes za ekološku proizvodnju i proizvodnju proizvoda s oznakama kvalitete. U 2023. godini povećan je broj subjekata u ekološkoj proizvodnji, a na razini Europske unije zaštićeno je osam novih proizvoda.
U strukturi vrijednosti poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj prevladavaju žitarice, svinje, goveda i povrće. Značajniji udio u vrijednosti proizvodnje ostvaruje se još proizvodnjom krmnog bilja, mlijeka, peradi, uljarica te vina. Navedeni proizvodi u ukupnoj vrijednosti poljoprivredne proizvodnje zajedno čine 78%.
Naša analiza o potporama pokazuje da su 103 općine povećala potpore u odnosu na 2022. godinu, najveći broj, preko 200, niti ne daje potpore, dok su u ostalima smanjenje ili čak i ukinute. Od onih koje daju potpore, kod najvećeg broja općina to je do 1 posto proračuna, a iznad 1 posto za potpore izdvaja 20-tak općina.
Općina Vrbanja po stanovniku je izdvojila 78,48 eura za potpore poljoprivredi, Molve 60,30, Karlobag 35,62 eura, Popovac 27,02 eura, Novo Virje 26,11 eura, Tovarnik 22,54 eura, Sveti Petar Orehovec 19,51 euro, Sirač 17,74 eura, Šolta 17,62 eura i Otok 17,15 eura. Prema udjelu iz proračuna Vrbanja je također vodeća s izdvojenih 7,81 posto iz proračuna za potpore poduzetnicima. Slijedi Sveti Petar Orehovec s 4,26 posto, a više od 4 posto izdvajanja ima i Novo Virje. Popovac je izdvojio 2,90 posto, Molve 2,77 posto, Otok 2,53, Koška 2,45 posto, Sirač 2,16 posto, Tovarnik 2 posto i Trnava blizu 2 posto.
Što se tiče trenda, odnosno povećanja sredstava u odnosu na 2022. godinu za potpore poljoprivrednicima, u apsolutnom iznosu predvodi Vrbanja s rastom većim od 170 tisuće eura, Popovac s rastom od 39 tisuće, Sveti Petar Orehovec 34,4 tisuće, Sirač za 31,9 tisuća, Šolta za 30 tisuća, Mala Subotica za 23 tisuće, Stupnik za 20,3 tisuće, Podstrana za 20,2 tisuće, Kapela za 16,4 tisuće eura i Trnava za 15,9 tisuća. U postocima, najveći rast imala je Podstrana, preko tisuću posto, Donja Voća za iznad 800 posto, Šolta više od 600 posto, Okučani za oko 470 posto, Mala Subotica za 412 posto, Jasenovac za 387 posto, Vrbanja za 331 posto, Viljevo za 331 posto, Vladislavci za 294 posto i Zrinski Topolovac za 270 posto.
Općina Popovac je izdvojila 27 eura po stanovniku za subvencije poljoprivrednicima, 2,90 posto iz proračuna, a u godinu dana u tu svrhu sredstva povećala za 39,1 tisuću eura.
U 2024. godini potpore se daju za četiri mjere: Potpora u sektoru biljne proizvodnje (.Kontrola plodnosti tla na poljoprivrednom gospodarstvu), Potpora u sektoru poljoprivredne opreme (Ispitivanje uređaja za zaštitu bilja (prskalica i raspršivača), Potpora u sektoru stočarstva (Subvencioniranje troškova umjetnog osjemenjivanja u sektoru stočarstva (govedarstvo, svinjogojstvo, ovčarstvo, kozarstvo..) i Potpora očuvanju i proširenju pčelinjeg fonda (Subvencioniranje držanja pčela, proizvodnje meda i ostalih pčelinjih proizvoda).
Kroz prvu mjeru može se dobiti od 30 do 300 eura, ako je OPG-u ili mikro poduzeću poljoprivreda primarna djelatnost, odnosno do 150 eura, ako je sekundarna djelatnosti. Kroz drugu mjeru može se dobiti od 30 do 60 eura, treću od 20 do 100 eura te četvrtu do 400 eura po korisniku
Općina Donja Voća povećala je u godinu dana sredstva za potpore poljoprivrednicima za preko 800 posto.
Osim potpora za proizvodnju, daju se i za stambeno zbrinjavanje poljoprivrednika.
– Nastojimo potaknuti osobito mlade poljoprivrednike da ulažu u modernizaciju svoje proizvodnje pa ih podržavamo u ostvarivanju njihovih potencijala kroz pružanje besplatnih savjetodavnih usluga. Po tom pitanju postoji uspješna suradnja sa Savjetodavnom službom koja radi na organizaciji predavanja na prostoru općine. Kad govorimo o poljoprivredi veoma je važan trend generacijske obnove, odnosno da raste broj nositelja poljoprivrednih gospodarstava mlađih od 41 godine te je isto vidljivo i za području naše općine, a kao konkretniju mjeru uz samo dodatno bodovanje kod dodjele potpore male vrijednosti je i upravo Javni natječaj za dodjelu potpora za unapređenje uvjeta stanovanja obitelji mladih poljoprivrednika na općinskom području, gdje je mlade obitelji poljoprivrednika mogu ostvariti do 7000 eura subvencije za kupnju, adaptaciju ili izgradnju nekretnine na području općine – rekla je načelnica Sanja Kočet u rujnu, prilikom predstavljanja ovogodišnjeg natječaja. (L.K.)