Analize TOP 10

Općina Drnje najviše izdvojila za vrtiće, Fužine najviše po stanovniku

Kroz EU Program ruralnog razvoja, tip operacije 7.4.1., do sad je ugovoreno nešto više od milijardu kuna za gradnju, rekonstrukciju ili opremanje 200 vrtića u ruralnim sredinama. Stvaranjem boljih uvjeta boravka u predškolskim ustanovama, kao i svih ostalih mjera unutar tog programa, želi se privući mlade u ruralne krajeve i ponuditi im bolje životne uvjete. Mnoge općine iskoristile su te mjere te grade nove ili proširuju postojeće vrtiće. Analizirali smo proračunska izdvajanja za vrtiće u 2018. godini. Analiza pokazuje da je po stanovniku najviše uložile općine Fužine, Bol, Vrsar, Drnje, Sveta Nedelja, Funtana, Konavle, Kostrena, Brtonigla i Medulin. Prema udjelu izdvojenih sredstava predvode općine Drnje, Viškovo, Belica, Sveta Nedelja, Fužine, Đelekovec, Kloštar Ivanić, Šenkovec, Kumrovec i Josipdol. Gledajući trend, najviše su sredstva za predškolsko obrazovanje na godišnjoj razini izdvojile općine Fužine, Sveta Nedelja, Vir, Belica, Brdovec, Brtonigla, Seget, Bol, Orlovac i Okrug.

Kroz EU Program ruralnog razvoja ugovoreno je nešto više od milijardu kuna za gradnju, rekonstrukciju ili opremanje 200 vrtića u ruralnim sredinama, a među njima je i velik broj vrtića u općinama. Kako je i zamišljeno, kroz ovu mjeru i mališani iz manjih mjesta trebaju dobiti jednake uvjete kao i njihovi vršnjaci iz velikih gradova. Cilj je tako i privući stanovništvo za ostanak ili vraćanje na ruralna područja.

Cilj EU je imati 95 posto djece u vrtićima. Istraživanje provedeno u RH prije dvije godine pokazalo je da u nekim našim županijama niti 30 posto djece ne pohađa vrtiće. Sada se situacija mijenja, dodatno kroz sredstva za ruralni razvoj koja idu preko Ministarstva poljoprivrede, a drugim dijelom kroz Ministarstvo demografije gdje se također ulaže uz pomoć EU novca u unapređenje standarda i infrastrukture te usklađivanje radnog vremena vrtića.

Analizirali smo koliko su iz konsolidiranih proračuna u 2018. godini za predškolsko obrazovanje izdvojile općine.

U odnosu na broj stanovnika najviše su uložile općine Fužine, Bol, Vrsar, Drnje, Sveta Nedelja, Funtana, Konavle, Kostrena, Brtonigla i Medulin.

Analiza pokazuje da je po glavi stanovnika najviše uložila Općina Fužine, 2.809,95 kuna, te da je i vodeća gleda li trend povećanja sredstava za predškolsko obrazovanje u 2018. u odnosu na 2017. godinu. Sredstva su povećana za 4.028.298 kuna. Ujedno je ta Općina bila peta po udjelu izdvojenih sredstava za predškolski odgoj, 32,79 posto.

Upravo je razlog povećanju sredstava gradnja vrtića iz programa ruralnog razvoja.
‘Preusmjeravanje EU sredstava za izgradnju vrtića u ruralnim područjima bio je izvrstan potez, a Općina Fužine ih je iskoristila maksimalno, rekao je početkom godine načelnik David Bregovac, ponosan na izgrađeni dječji vrtić Snježna pahulja. Riječ je o modularnom objektu i za boravak djece vrlo funkcionalnom prostoru.
Općina je, naime, aplicirala na natječaj iz podmjere 7.4. “Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu” odnosno tip operacije 7.4.1. Programa ruralnog razvoja te im je odobren iznos od gotovo 6 milijuna kuna. Cijena izgradnje vrtića je bilo oko 6,5 milijuna kuna, ali ukupni troškovi zajedno s PDV-om dosežu 9,5 milijuna. Uz vrijedna sredstva iz Programa ruralnog razvoja, od tadašnjeg Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku dobiveno je preko milijun kuna te od Primorsko-goranske županije oko 700.000 kuna. Za Općinu je trošak vrtića bio oko 1,5 milijuna kuna.
Djeca su lani ušla u novi vrtić.
Arhitektica vrtića vodila je računa o podneblju u koji ga smješta pa se tako zgrada izvrsno uklopila u prirodu. Prilikom izgradnje je i korišteno puno drva.
Prostor koji vrtić zauzima je oko 600 m2 bruto. Zbog svih pogodnosti koje vrtić nudi već su na početku bile najave dolaska nekih obitelji i preseljenja mališana u taj vrtić, koji poput jače kadrovski opremljenih, od ove godine ima psihologa, logopeda, pedagoga i defektologa.

Po stanovniku je nakon Općine Fužine najviše izdvojila Općina Bol, 2.569,04 kune. Tamo djeluje DV “Mali princ” koji je i ove pedagoške godine zabilježio dobar upis polaznika. Kako stoji na stranici vrtića, tu predškolsku ustanovu pohađa 116 djece, od kojih je 28 novih mališana, 9 djece vrtićke dobi i 19 djece jasličke dobi.

Slijedi Općina Vrsar s izdvojenih 2.116,74 kune po stanovniku.

Ta je općina prijavila prije dvije godine projekt Rekonstrukcije i obnove Dječjeg vrtića Tići Vrsar na natječaj Ministarstva poljoprivrede za tip operacije 7.4.1. Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu.
Ukupna vrijednost projekta je 6.980.403,20 kuna. Ugovor je potpisan početkom prošle godine te je Općini odobren iznos bespovratnih sredstava u visini 5.106.802,56 kuna odnosno intenzitet potpore je 80% od ukupno prihvatljivih izdataka.

Projekt se odnosio na energetsku obnovu – rekonstrukciju dotrajalih dijelova objekta uz povećanje energetske učinkovitosti objekta, uređenje okoliša i igrališta i opremanje dječjeg vrtića i jaslica.

S izdvojenih 2.105,05 kuna slijedi Općina Drnje u kojoj je prije dvije godine osnovan DV Čarobni park. Ujedno je i vodeća Općina po udjelu izdvojenih sredstava za predoškolsko obrazovanje, 46,41 posto. U 2019. Općina je u vrtić uložila više od pola milijuna kuna. Tim su novcem poboljšani uvjeti rada, formirana je jaslička skupina i zaposlena je odgajateljica više. Izdvajanja za vrtić tako su s 382.000 porasla na pola milijuna kuna..
Ekonomska cijena vrtićkog smještaja mjesečno iznosi nešto više od 1.500 kuna. Roditelji plaćaju 450 kuna, a sve ostalo podmiruje Općina.

S izdvojenih 1.740,88 kuna po stanovniku slijedi Općina Sveta Nedelja, koja je i četvrta općina po udjelu izdvojenih proračunskih sredstava u 2018. godini, 33,51 posto te druga po trendu povećanja sredstava 3.464.635 kuna.
Općina je prije dvije godine u izgradnju vrtića uložila više od 4 milijuna kuna, a uređenje pristupne ceste koštalo je dodatnih 500 tisuća kuna.

Kao što smo spomenuli po udjelu izdvojenih sredstava iz konsolidiranog proračuna u 2018. godini predvodi Općina Drnje, a slijede općine Viškovo, Belica, Sveta Nedjelja, Fužine, Đelekovec, Kloštar Ivanić, Šenkovec, Kumrovec i Josipdol.


Općina Viškovo je prije dvije godine bila druga općina po pozitivnom prirodnom prirastu, Upravo su i oni zato kroz operaciju 7.4.1 dobili dio sredstava za oko 6,2 milijuna kuna vrijedan projekt gradnje područnog vrtića u Marčeljima. Smještene bi bile dvije vrtićke skupine za nešto manje od 50 djece.
‘S obzirom na mnogobrojnost dječje populacije i kontinuirani nedostatak smještajnih kapaciteta u vrtićima na području općine, realizacija ovog projekta značajno će doprinijeti rješavanju navedenog problema. Također, lokacija objekta u naselju Marčelji omogućava disperziranost potrebnih sadržaja iz centralnog naselja Viškovo čime se osigurava bolji životni standard i ravnomjerniji razvoj cijelog područja općine kao i lakša pristupačnost potrebnim sadržajima te smanjenje prometnih gužvi u centru.’ – rečeno je u obrazloženju gradnje novog objekta.

Općina Belica je za predškolsko obrazovanje izdvojila u 2018. godini 33,68 posto iz proračuna.

Lani je u tom općini Međimurske županije otvoren Dječji vrtić Belica koji je rekonstruiran i opremljen i u kojem su mjesto našle tri skupine mališana – dvije vrtićke i jedna jaslička. Ukupna vrijednost projekta bila je 2.470.807,50 kn uključujući PDV. Općina sufinancira vrtić sa 530 kuna po polazniku.

Po trendu izdvojenih sredstava, predvode spomenute općine Fužine i Sveta Nedelja, a slijede općine Vir, Belica, Brdovec, Brtonigla, Seget, Bol, Orlovac i Okrug.

Općina Vir izdvojila je 2.715.465 kuna više nego 2017. godine u predškolsko obrazovanje. I ta je općina demografski procvala, pa je tako primjerice u vrtiću prije 20 godina bilo 11 djece, a sada gotovo 100.

Općina Brdovec prije dvije godine za potrebe predškolskog obrazovanja izdvojila je 2.207.805 kuna više nego godinu prije.
Lani je donesena odluka da više u Općini neće djelovati vrtić u sklopu zaprešićkog vrtića, nego se osnovao novi vrtić – Videk.
Sufinancira boravak djece: za jedno dijete iz obitelji 1.110,00 kn od ekonomske cijene, za drugo dijete 1.310,00 kn, za treće i svako sljedeće dijete, pod uvjetom da je najmanje troje djece iz obitelji u vrtiću, za dijete čiji samo jedan roditelj ima prijavljeno prebivalište na području Općine Brdovec, subvencije Općine se umanjuju za 50%. (L.K.)

Moglo bi vas zanimati

Općina Runovići mladima sufinancira troškove polaganja vozačkog ispita

Kreće projekt preuređenja centra Rovišća – pogledajte kako će prekrasno izgledati!

U gotovo 400 općina lani otvoreno preko 2,7 tisuća poduzeća, 600-tinjak više nego...

Općina Dubrava povećala iznose potpora – mladima za kupnju ili adaptaciju nekretnine do...