Analize TOP 10

Neke općine i preko 60 posto proračuna ulažu u vrtiće – istražili smo tko su rekorderi izdvajanja za predškolsko obrazovanje

U 2019. godini najviše su za predškolski odgoj izdvojile općine Martijanec, Podravske Sesvete, Đelekovec, Barilović, Vidovec, Kotoriba, Sokolovac, Sibinj, Velika Ludina i Novo Virje. U odnosu na broj stanovnika, proračunsko izdvajanje za vrtiće bilo je najveće u općinama Vrsar, Podravske Sesvete, Fužine, Đelekovec, Kamanje, Martijanec, Okrug, Bol, Vižinada i Podravska Moslavina. Po trendu, rastu izdvojenih sredstava za vrtiće u odnosu na 2018. godinu, predvode općine Martijanec, Sibinj, Vrsar, Vidovec, Podravske Sesvete, Okrug, Kotoriba, Barilović, Lukač i Bistra.

Kroz EU Program ruralnog razvoja, tip operacije 7.4.1., ugovoreno je nešto više od milijardu kuna za gradnju, rekonstrukciju ili opremanje 200 vrtića u ruralnim sredinama, posebice u općinama. Stvaranjem boljih uvjeta boravka u predškolskim ustanovama, kao i svih ostalih mjera unutar tog programa, želi se privući mlade u ruralne krajeve i ponuditi im bolje životne uvjete. Sufinanciranje projekata, pa tako i vrtića, ovisi o razvijenosti grada ili općine.

U periodu od 2018. godine na nacionalnoj razini, prema jedinicama lokalne samouprave kao osnivačima dječjih vrtića, iz Europskog socijalnog fonda, Programa ruralnog razvoja te Državnog proračuna usmjereno je milijardu i pol kuna, u projekte izgradnje i obnove vrtića te poboljšanje materijalnih uvjeta i unaprjeđenje usluga u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku osiguralo je ukupno 447,9 milijuna kuna za kapitalna ulaganja u vrtićima kroz Europski socijalni fond i državni proračun. K tomu je osigurano i 13,5 milijuna kuna za održavanje postojećih ili razvoj novih predškolskih djelatnosti u 2020. godini za vrtiće na potpomognutim područjima. Kako bi se dostupnost vrtića prilagodila potrebama roditelja, osigurano je 318,6 milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda te zaposleno 830 djelatnika i pomoćnog osoblja za produženi boravak i dodatne programe za 6387 djece.

Upravo su i izdvajanja iz proračuna općina vezana ponajprije za gradnju ili obnovu vrtića kroz EU projekte.

Najviše je za predškolski odgoj lani izdvojila općina Martijanec, 65,62 posto, slijedi općina Podravske Sesvete s izdvojenih 60,49 posto, Đalekovec 60,16 posto, Barilović 46,95 posto, Vidovec 45,39 posto, Kotoriba 41,37 posto, Sokolovac 39,17 posto, Sibinj 36,93 posto, Velika Ludina 36,41 te općina Novo Virje s izdvojenih 35,40 posto iz proračuna za vrtiće.

Općina Martijanec je kroz program ruralnog razvoja dobila prije dvije godine 7,4 milijuna kuna, a razliku do 9,3 milijuna kuna kolika je vrijednost gradnje osigurala je Općina.

– Napokon smo korak do izgradnje dugo očekivanog dječjeg vrtića, što je  sjajna novost nakon stalnog očekivanja, a bez realizacije. Mogli smo se osloniti na privatne inicijative za otvaranje dječjeg vrtića, međutim vjerujemo da je općinski vrtić najbolje rješenje. Privatni investitor jednog dana može donijeti odluku da mu dječji vrtić iz bilo kojeg razloga više ne treba ili ga ne želi pa ga zatvoriti, a mi tu ne bismo mogli ništa i  opet bismo bili na početku, odnosno djeca iz Martijanca bi ponovno morala u vrtić odlaziti u susjedne općine. S općinskim vrtićem sigurni smo u predškolski odgoj mnogih budućih generacija u Martijancu, što je u skladu s našim zacrtanim ciljem o obrazovanju kao općinskom prioritetu – rekao je lani prilikom početka gradnje vrtića načelnik Općine Martijanec, Dražen Levak.

Općina Podravske Sesvete je kroz program ruralnog razvoja dobila 6,2 milijuna kuna za gradnju vrtića koji je otvoren početkom godine.

U općini Đelekovec lani se je radilo na izradi projektne dokumentacije za izgradnju novog dječjeg vrtića koji će imati dvije odgojne skupine, budući da postojeći vrtić nije dostatan za upis sve djece.

Općini Barilović odobren je kroz program ruralnog razvoja iznos od 7,4 milijuna kuna za gradnju vrtića. Projekt je ukupne vrijednosti 9 milijuna kuna, a početkom godine načelniku Općine Barilović Draženu Perakoviću dostavljena je uporabna dozvola čime se je otvorila mogućnost upisa 40 mališana s područja općine Barilović koji su do sada bili smješteni u druge predškolske ustanove ili uopće nisu koristila vrtićki smještaj.

Najveća investicija u iznosu od 13,5 milijuna kuna lani je u općini Vidovec bila upravo gradnja vrtića, za koju se je kreditno zadužila.

„Dječji vrtić je definitivno naša glavna investicija. Dugo smo čekali na otvaranje natječaja za sufinanciranje iz EU fondova na kojima nažalost nismo prošli radi prevelikog indeksa razvijenosti i ulaganja u izgradnju na čemu smo gubili bodove, stoga smo odlučili da nećemo više čekati . Radi se o izgradnji suvremenog, bogato opremljenog dječjeg vrtića s kapacitetom prihvata 120 djece uključujući i djecu jaslične dobi.“- rekao je načelnik  Bruno Hranić prilikom donošenja proračuna za 2019. godinu. Kredit je uzet, a kamen temeljac za novi vrtić postavljen je sredinom prošle godine. Novi dječji vrtić gradi se pokraj osnovne škole, bit će površine 1.200 m2, a moći će primiti u konačnici oko 160 mališana, što pokriva potrebe općine Vidovec. Uz kredit općina je imala i financijsku pomoć u sufinanciranju od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Općini Sokolovac su uz sredstva Ministarstva demografije od 1,7 milijuna kuna u 2019. godini odobrena za 4. fazu gradnje vrtića kroz Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU odobren iznos od 600.000 kuna dok je ostatak osiguran u proračunu Općine. Ukupna vrijednost ugovorenih radova iznosila je 977.637,38 kn.

U općini Sibinj je u rujnu  otvoren dječji vrtić Sibinj. Projekt izgradnje dječjeg vrtića finaciran je također  iz Podmjere 7.4. Glavna zgrada dječjeg vrtića, veličine oko 630 kvadratnih metara, ima prostor za boravak djece u tri odgojno-obrazovne skupine – jednu jasličku i dvije vrtićke. Dovoljno je to za smještaj ukupno 54-ero mališana koji će uživati i u višenamjenskoj dvorani, a bez vlastitih prostorija nisu ostali niti odgajatelji, kao ni uprava Vrtića. Parcela veća od 1800 kvadrata na kojoj se nalazi vrtić, omogućuje mališanima da u cijelosti uživaju i u boravku na otvorenom, a osnivanjem vrtićke ustanove, nakon mnogo vremena, omogućeni su kvalitetni uvjeti provođenja skrbi o djeci i predškolskog odgoja na području cijele Općine.
Projekt je bio  vrijedan 7,2 milijuna kuna financiran je najvećim dijelom iz sredstava Europske unije iz Mjere 7.4 Programa ruralnog razvoja, točnije sa 6.073.735,68 kn dok je ostatak podnio općinski proračun.

Iznos od gotovo 4,9 milijuna kuna iz programa ruralnog razvoja odobren je za gradnju vrtića u općini Velika Ludina.

U odnosu na broj stanovnika po izdvajanju iz proračuna za vrtiće predvodi općina Vrsar koja je izdvojila oko 5,7 tisuća kuna, Podravske Sesvete oko 4,3 tisuće kuna, Fužine 3,6 tisuća kuna, Đelekovec oko 3,2 tisuće, Kamanje 3,1 tisuću, Martijanec oko 2,7 tisuća kuna, Okrug 2,5 tisuće kuna, Bol blizu 2,3 tisuće kuna, Vižinada blizu 2,2 tisuće i Podravska Moslavina koja je po stanovniku uložila u vrtiće oko 2,1 tisuća kuna.

Općini Vrsar odobreno je lani 5,1 milijun kuna iz programa ruralnog razvoja za energetsku obnovu dječjeg vrtića i jaslica “Tići”.

Iznos od 5,9 milijuna je kroz program ruralnog razvoja namijenjen za gradnju vrtića u općini Fužine. Vrtić je otvoren lani. Do tada Općina nije imala vrtić kao javnu ustanovu niti kao zasebnu zgradu. Mališani su boravili u malom prostoru tamošnje osnovne škole. Ukupna cijena bila je oko 9.560.000 kn i uključivala je cijenu rušenja starih građevina, otkup zemljišta, izgradnju vrtića, unutarnje uređenje i opremanje, vanjsko uređenje i opremu, izgradnju dječjeg igrališta te vanjsko hortikulturno uređenje. Nastojeći osigurati dodatna sredstva  načelnik Bregovac  potpisao je s Ministarstvom demografije Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u vrijednosti od 1.200.000 kuna. Prepoznavši dobar projekt, Primorsko–goranski župan Zlatko Komadina donio je “Odluku o dodjeli 700.000 kuna za rekonstrukciju gospodarske zgrade i prenamjenu u dječji vrtić temeljem projekta ravnomjernog razvitka županije”. Dodatno je Općina Fužine uspješno aplicirala na natječaj ”Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo“ Programa ruralnog razvoja RH pa je načelnik potpisao i  Ugovor o financiranju u iznosu od 5.951.420,00 kn.

Kroz program ruralnog razvoja 2 milijuna kuna odobreno je općini Kamanje za preuređenje dijela Vatrogasnog doma za potrebe Dječjeg vrtića u kojeg su ove jeseni uselili prvi mališani.

Krajem prošle godine završen je vrtić u općini Okrug za oko 80 mališana.  Vrijednost gradnje vrtića bila je 10 milijuna kuna, financirana prije svega sredstvima EU, ali je financijski sudjelovala i Općina.

Lani su općini Bol  dodjeljena sredstva u iznosu od 308.134 kuna za sufinanciranje podprojekta: Adaptacija i rekonstrukcija dječjeg vrtića “Mali princ.

U rujnu je otvoren novi dječji vrtić u općini Vižinade u kojeg je krenulo oko 50 mališana. Za ostvarenje investicije ukupno vrijedne 11,2 milijuna kuna, dobivena su sredstva iz EU fondova, odnosno 5,2 milijuna iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske (kroz podmjeru 7.4.), a još 1,2 milijuna odobreno je iz sad već bivšeg Ministarstva za demografiju, mlade, obitelj i socijalnu politiku. Osim toga, Općina je uložila vlastita sredstva te se lani i kreditno zadužila za 9,6 milijuna kuna kako bi financirala investiciju do dobivanja bespovratnih sredstava te za pokriće vlastito učešća, uz kamatnu stopu od 1,19 posto godišnje.

I još je jedan vrtić otvoren ove jeseni, onaj u općini Podravska Moslavina, namijenjen za 14-ero djece jasličke skupine te 20 djece vrtićke skupine za čije će potrebe biti zaposleno do šest osoba.  Projekt je bio vrijedan 4,8 milijuna kuna od čega je 1,8 milijun financiralo Ministarstvo demografije te 3 milijuna Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj.

Najviše su sredstva za vrtiće u 2019. godini u odnosu na godinu prije povećale općine Martijanec, za 9,6 milijuna kuna, Sibinj za 8,5 milijuna, Vrsar za 7,8 milijuna, Vidovec za gotovo 7,4 milijuna, Podravske Sesvete za gotovo 7 milijuna, Okrug za 5,6 milijuna , Kotoriba za 5,5 milijuna, Barilović, oko 5,4 milijuna te Lukač i Bistra za oko 4,8 milijuna kuna.

Početkom godine otvoren je vrtić u općini Lukač, jedan od njih 11 koliko ih se gradi u Virovitičko-podravskoj županiji kroz program ruralnog razvoja. A u rujnu otvoren je  rekonstruiran i dograđen vrtić Kapljica u općini Bistra. Ukupan iznos sredstava prvog projekta, za ulaganje u građenje i opremanje dječjeg vrtića, iznosio je 5,32 milijuna kuna, od kojih je 4,70 milijuna kuna osigurano iz sredstava Europske unije, iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, dok je iznos od 612 tisuća kuna osiguran iz vlastitih sredstava osnivača vrtića Općine Bistra. Vrtić je i energetski obnovljen, kroz EU fondove, a vrijednost je bila 2,76 milijuna kuna. (Lidija Kiseljak)

 

Moglo bi vas zanimati

Porez na nekretnine smanjilo tek 46 općina u Hrvatskoj – evo i koje…

Stope poreza na dohodak smanjilo 55 općina – evo gdje su najniže i...

Dvije trećine općina povećale izdvajanje za socijalnu zaštitu, evo koje predvode po ulaganju...

Gotovo trećina općina povećalo izdvajanja za zdravstvo, predvode Popovac i Brinje