U prostorijama općine Podbablje na Kamenmostu, održala se zanimljiva tribina za javnost na temi uređenja špilje Zovnjače u svrhu turističke posjete. Tema i više nego zanimljiva na koju se, nažalost, odazvao mali broj ljudi. Kažemo nažalost jer prema onome što smo vidjeli i čuli, i općina i stanovništvo imali bi od špilje itekakvih rezultata.
-Pristup samoj Zovnjači poprilično je jednostavan, kao i samo kretanje po špilji. Povijest špilje je bogata i počeli smo nalaziti arheološke nalaze. Špiljski život bogat je gljivama, paucima, škorpionima. Hrvatska je potencijal za speleoturizam i pola Hrvatske je kršeno. Geo baština je pokretač aktivnosti i temelj razvoja aktivnog turizma, kazao je predavač na ovu temu mr.sc. Roman Ozimec.
Inače, prva istraživanja na Zovnjači u Imotskim Poljicima krenula su još daleke 1981. godine, a 2018. su nastavljena u sklopu izrade stručne podloge za Geo-park Imotska jezera, no ono što bi možda moglo predstavljati problem u izradi turističkih ideja oko same špilje su imovinsko-pravni odnosi, osvjetljenje špilje i sami pristup Zovnjači.
-Najbitnija je sigurnost ljudi, za djecu se preporučuje više vodiča. To bi bila jedina uređena špilja unutar Geo-parka. Nisu samo ulaznice rješenje. Prednosti koje sa sobom donosi špilja su: pristupna cesta, parkiralište, ugostiteljski objekti. Za budućnost bilo bi poželjno da se sve te točke Geo-parka međusobno povežu, da ljudi tu ostanu na duže vremena i obiđu ih, kazao je Ozimec. Lijepa priča koja bi mogla zaživjeti ako i općina Podbablje i stanovništvo pronađu zajednički jezik. (021portal.hr)