Općina Nijemci izdvojila je po stanovniku 100,78 kuna za subvencije obrtnicima u 2021. godini, što ju je svrstalo u top deset općina, kao i po rastu potpora na godišnjoj razini, za 255.342 kuna, odnosno 255,34 posto. Pokazala je to naša analiza napravljena iz podataka o izvršenju proračuna za 2021. godinu.
U odnosu na dobivene podatke Ministarstva financija, podaci Općine pokazuju da je 2021.g. u sklopu provedbe Programa poticanja razvoja gospodarstva Općine Nijemci za razdoblje 2021. – 2022. godine dodijelila potpore u iznosu od 354.690 kuna za poticanje novih gospodarskih subjekata i postojećih poduzetnika te za poticanje primarne zdravstvene zaštite.
U sklopu navedenih mjera, dodijelile su se potpore za 14 novih i postojećih poslovnih subjekata. Najmanja potpora iznosila je 10.000 kuna, a najveća 44.000 kuna. Dodijeljena potpore pokrivale su nabavku opreme ali i trošak obveznih doprinosa za zaposlenike.
‘U općini je više od 50% poduzeća registrirano je iz područja poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, dok je poljoprivreda tradicionalno primarna djelatnost na području općine. O tome govori i kontinuiran rast broja tvrtki. Općina Nijemci kroz djelovanje svog Centra za potporu poduzetnicima, brojčano bilježi rast malih obrtnika koji se bave web programiranje i pružanjem informatičkih usluga. Na području Općine u 2021.g. bilo je registrirano ukupno 40 obrta – najveći broj u djelatnosti ribarstva, marikulture i poljodjelatstva, uslužnim djelatnostima i najmanji broj u djelatnosti trgovine i osobnih usluga. S ciljem jačanja gospodarskog razvoja, u dogledno vrijeme aktivirat će se i poslovna zona „Lipovac-jug“ koja će zasigurno biti aktivirana nakon početka izgradnja Auto parka Lipovac.’ – kažu u Općini. (L.K.)