Općini Ernestinovo Institut za javne financije dodijelio je najvišu ocjenu – odličan!
Na temelju istraživanja transparentnosti proračuna svih 576 hrvatskih županija, gradova i općina.
-Iz istraživanja i tabela, uočljivo je da smo u proteklih 5 godina ostvarili višak prihoda u odnosu na rashode, s čime se ne mogu pohvaliti mnogi, ali isto tako i da smo sve investicije i kapitalna ulaganja na području naše općine, a bilo ih je zaista mnogo, proveli bez i jedne kune kreditnog zaduženja! Isto tako primjetan je i očigledan, konstantan rast prihoda koji se očituje u mnogobrojnim realiziranim investicijama, kako iz EU fondova, tako i iz nacionalnih, županijskih i naravno naših. S transparentnosti, ujedno su objavljene i proračunske statistike za 2021. godinu s kojima smo i više nego zadovoljni, statistike koje nas svrstavaju među najuspješnije- poručila je načelnica Marijana Junušić u objavi putem facebooka.
Nabrojala je i više nagrada i priznanja koje je zaslužila Općina.
-Pa krenimo… 2021- najljepši općinski park u RH po izboru stručnog žirija 2021- – 5. po iznosu povučenih EU sredstava u odnosu na broj stanovnika od 428 općina u RH- Ministarstvo financija 2021- 10. po ukupno povučenim EU sredstvima od 428 općina u RH -Ministarstvo financija 2021- 6. od 428 općina u RH po udjelu proračunskih izdvajanja za ceste i ostale prometne objekte te 6. po izdvajanjima za ceste i prometne objekte po glavi stanovnika – Ministarstvo financija Još jedna dobar pokazatelj uspješna poslovanja i konstantnosti ulaganja je i podatak da je naša općina u odnosu na 35 općina na području naše županije 1.. općina po prihodima po glavi stanovnika, te u ukupnom poretku od 42 općine i grada na području županije Osječko-baranjske 2.. po prihodima po glavi stanovnika, odmah iza grada Belog Manastira. U odnosu na 428 općina na području RH, naša općina 75. je po prihodima po glavi stanovnika te 36. po ostvarenom višku prihoda na području RH. Navedene godine ostvarili smo prihode u iznosu od 16 milijuna kuna, dok su naši izvorni prihodi iznosili manje od 4 milijuna kuna, što znači da smo 4 puta premašili vlastiti proračun privlačenjem dodatnih bespovratnih sredstava. Veliki rashodi po glavi stanovnika, i opet visoko mjesto na ljestvici, ukazuju da smo znatno ulagali u sva područja naše zajednice, s naglaskom na infrastrukturu. Priznanje za transparentnost, mnogobrojni realizirani projekti i financijska stabilnost općine bez zaduživanja, statistike koje ukazuju da smo među najistaknutijima na mnogobrojnim područjima zasluga su vrijednih i predanih djelatnika općine, te podrške i potpore vladajućih vijećnika. Čista 5, ponosna!!! 2021. godina, bila je godina iscrpna truda, rada i promišljanja koja nas je dovela do besprijekornih rezultata… …nastavljamo graditi, raditi, stvarati, jer to našu zajednicu čini snažnijom, povezanijom, poželjnijom za život…- zaključila je i najavila načelnica. (PL)