Raša je u 2022. godini izdvojila najviše iz proračuna za kulturu, gledajući udjel u proračunu je izdvajanje per capita, a ujedno je i bila vodeća po trendu rasta izdvojenih sredstava za kulturu u apsolutnom iznosu, dok je u relativnom iznosu najveći rast imala Općina Podstrana. Među vodećima su još općine Bol, Svetvinčenat, Majur, Vela Luka, Bistra, Bibinje, Nijemci, Klenovnik… Pokazala je to naša analiza napravljena iz podataka konsolidiranih proračuna općina, ujedno i konačnih iz podataka o izvršenju proračuna.
Kultura i turizam postaju sve jači oblik suradnje te je sve više projekata na tom području, ali se uključuje i u digitalizaciju i kreativnu industriju. Upravo je ovih dana objavljen javni poziv za Kreativni inovativni laboratorij – međusektorska suradnja između audiovizualnog i drugih kulturnih i kreativnih sektora.
Velika šansa za ulaganja u kulturu će i u sljedećem razdoblju biti EU sredstva, a posebno i NPOO koji ima na raspolaganju 936 milijuna kuna – za razvoj otpornog kulturnog i kreativnog sektora, uspostava digitalne infrastrukture izradom sustava konzervatorskih podloga, energetska obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra te unaprjeđenje digitalne infrastrukture i usluga javnog sektora razvojem nacionalnog arhivskog informacijskog sustava i jačanjem nacionalne mreže arhiva. Kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija ukupne vrijednosti 80 milijuna eura financirat će se obnova temeljne kulturne infrastrukture s ciljem energetske obnove, digitalizacije i prilagodbe prostora potrebama osoba s invaliditetom. Nastavljaju se i projekti obnove nakon potresa te završetak i otvaranje niza investicijskih projekata.
Kako je naša analiza pokazala, pet općina je izdvojilo više od tisuću kuna za kulturu po stanovniku, a jedna – Raša, čak i više od 2000 po stanovniku, kao i jedina kojoj je udjel izdvojenih sredstava bio veći od 30 posto. Jedna je imala više od 20 posto izdvojenih sredstava, a četiri iznad 10 posto. Oko njih 200 ima ulaganja manja od 1 posto.
Raša je lani izdvojila najviše za kulturu iz proračuna, gledajući udjel i apsolutni iznos po stanovniku, 31,94 posto, odnosno 2,2 tisuće kuna, te je imala najveći porast izdvojenih sredstava za kulturu na godišnjoj razini u apsolutnom iznosu, za 3,7 milijuna kuna. Nakon Raše, najviše su za kulturu po stanovniku izdvojile Bol i Svetvinčenat, 1,2 tisuće kuna, Majur je izdvojio 1,1 tisuću, Murter-Kornati tisuću kunu po stanovniku, Grožnjan 779 kuna, Novigrad 752 kune, Sutivan 740 kuna, Klis 700 kuna i Mošćenička Draga 698 kuna. Po udjelu iz proračuna, nakon Raše slijedi Svetvinčenat s 22,63 posto, Vela Luka s 15,01 posto, Donja Voća s 14,43 posto, Majur s 13,94 posto, Bol s 10,93 posto, Bizovac s 10,67 posto , slijedi s 10,30 posto Murter-Kornati pa Jelsa s 10.03 posto i Plaški s 9,57 posto.
U odnosu na 2021. godinu najviše je u apsolutnom iznosu sredstva za kulturu, nakon Raše, povećala Bistra, za 1,6 milijuna kuna, Bibinje za 1,3 milijuna, Bizovac za 1,2 milijuna, nešto manje od milijun kuna sredstva je povećala Općina Gradište, za nešto više od 900 tisuća kuna Malinska-Dubašnica i Svetvinčenat, za nešto više od 800 tisuća kuna Konavle, a Pirovac i Sveti Filip i Jakov oko 730 tisuća kuna više. U postocima, najviše je sredstva povećala Općina Podstrana, za preko 63 tisuće posto, za gotovo 2,5 tisuće posto izdvajanja za kulturu povećala je Općina Nijemci, 1,8 tisuća posto Klenovnik, a nešto manje Općina Jasenice, Gradište je povećalo sredstva za 1,2 tisuće, Marija Bistrica za više od 800 posto, Škabrnja za preko 600 posto te Tordinci, Baška Voda i Stari Jankovci za iznad 500 posto.
Općina Nijemci povećala je za gotovo 2,5 tisuće posto sredstva u proračunu u 2022. za kulturu, u odnosu na godinu prije. U ovoj godini osigurana su sredstva za promicanje tradicijske baštine Općine Nijemci, promicanje vrednota, predmeta, aktivnosti i drugih običaja tradicijske baštine te obrazovanje djece i mladih o važnosti očuvanja tradicijske baštine. Nadalje za poticanje i afirmacija kulturnog, glazbenog i inog stvaralaštva djece i mladih, manifestacije stvaralaštva djece i mladih, organizacija kulturno-umjetničkih manifestacija djece i mladih itd.
Ukupno je osigurano 816,84 eura na zajedničkom području kulture, zdravstvenoj zaštiti i društvenih djelatnosti.
Marija Bistrica je povećala sredstva za 854 posto. Kako stoji u proračunu za 2022. godinu, 68 tisuća eura bilo je namijenjeno za digitalizaciju Doma kulture. (L.K.)