Dok se čekaju skori svježi podaci Državnog zavoda za statistiku o broju djece u vrtićima u aktualnoj pedagoškoj godini, napravili smo analizu o prošlogodišnjim brojevima i standardu u vrtićima. Pa tako je vidljivo da su na svakih 1.000 stanovnika najviše djece u vrtićima imale općine Primorski Dolac, Tribunj, Dekanovec, Zadvarje, Selnica…. Po odgajatelju najmanje je djece bilo u općinama Mrkopalj, Brod Moravice, Vrhovine, Jasenovac, Krašić, Gradac…. Nadalje, Mihovljan, Jasenice, Gorjani, Lišane Ostrovičke… vodeće su općine bile po rastu broja mališana u vrtićima u pedagoškoj godini 2022./2023. u odnosu na prethodnu pedagošku godinu, dok je najveći rast broja odgajatelja bio u općinama Mihovljan, Sokolovac, Sveti Petar Orehovec, Nova Rača…

Treba napomenuti ipak da manji broj djece na odgajatelja u velikom broju slučaja znači i mali broj djece u tim općinama, a povećanje broja mališana i odgajatelja vezan je za sve veći broj izgrađenih, dograđenih, adaptiranih.. vrtića, ponajprije financiranim iz europskih sredstava.

Potraga za slobodnim mjestima u vrtićima stalni je problem već dulji niz godina. Po broju djece u predškolskom obrazovanju bili smo pri dnu ljestvice u EU. S europskim novcem broj vrtića je znatno povećan, a brojke pokazuju da je posljednjih godina izgrađeno gotovo 500 vrtića. Cilj je da do sredine 2026. godine 90 % djece  sudjeluju u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju te da bude izgrađeno novih 22.500 mjesta.

Lani je tako Ministarstvo znanosti i obrazovanja u sklopu Nacionalnog programa oporavka i otpornosti  objavilo drugi poziv za gradnju, dogradnju, rekonstrukciju i opremanje predškolskih ustanova vrijedan 51 milijun eura. Krajem 2022. godine objavljen je prvi poziv na temelju kojeg su sredstva odobrena za vrtiće za 128 projekata u općinama i 127 u gradovima, ukupne vrijednosti od gotovo 170 milijuna eura.

Prije toga, izgrađen je velik broj vrtića kroz program ruralnog razvoja.

Osim toga, povremeno se objavljuju manji natječaji za nacionalna sredstva za opremanje, adaptaciju, dogradnju.. vrtića ili iz raznih europskih fondova. Uskoro će tako uslijediti javni poziv vrijedan 45,7 milijuna eura za  izgradnju, dogradnju, nadogradnju, rekonstrukciju, adaptaciju i opremanje predškolskih ustanova, za što su sredstva osigurana većinom iz nacionalnih sredstava, a drugim dijelom iz Europskog fonda za regionalni razvoj. 

Čak 318 općina ima svega 10 djece na jednog odgajatelja, a svega šest općina više od 20 mališana na jednog odgajatelja, prema podacima za općine za koje je DZS pribavio podatke. U 124 općina je povećan broj djece u odnosu na 2022. godinu za više od 10 posto, a u 127 općina za više od 10 posto broj odgajatelja.

Općine Primorski Dolac i Tribunj imale su u pedagoškoj godini 2022./2023. preko 100 djece u vrtićima na 1.000 stanovnika, gotovo 100 općina Dekanovec, nešto više od 80 Zadvarje, blizu 80 Selnica, a između 60 i 70 djece na 1.000 stanovnika Čađavica, Vrsar, Beretinec, Sutivan i Župa dubrovačka. Izračun je napravljen prema formuli o broju djece na 1.000 stanovnika, iako uz napomenu da neke od općina imaju i manje od 1.000 stanovnika. Po odgajatelju najmanji broj djece bio je u općinama Mrkopalj i Brod Moravice, niti dvoje, a između 2 i 3 djeteta po odgajatelju imale su općine Vrhovine, Jasenovac, Krašić, Gradac, Karlobag, Lasinja, Fužine i Crnac. Najveći porast broja djece u vrtićima bio je u općini Mihovljan, za preko 450 posto, u općini Jasenice za 400 posto, Gorjanima 342 posto, općini Lišane Ostrovičke 300 posto, između 200 i 300 posto  u općinama Sveti Ilija, Gornja Rijeka i Breznički Hum, za 200 posto povećanje je bilo u općini Sokolovac, a između 100 i 200 posto u općinama Sveti Petar Orehovec i Gornja Stubica. Broj odgajatelja najviše je povećan također u općini Mihovljan, za 900 posto, općini Sokolovac za 700 posto, općini Sveti Petar Orehovec za više od 500 posto, a za 500 posto u općinama Nova Rača i Promina, za nešto više od 400 posto u općini Gornja Stubica, a za 400 posto u općinama Jasenice i Gorjani, za 375 posto u općini Sveti Ilija, a za 300 posto u općini Gornja Rijeka. Najveći broj djece u vrtićima je u načelu u najvećim općinama – Viškovu, Župi dubrovačkoj, Podstrani, Nedelišću, Brdovcu, Konavlima, Matuljima te općinama Čavle, Rugvica i Oriovac.

Primorski Dolac sa 116,62 djece na 1.000 stanovnika vodeća je Općina po broju mališana u vrtićima.

Ukupno  80 djece pohađa vrtiće, pokazuju službeni podaci DZS-a, dok ih je u samom vrtiću u Primorskom Docu nešto iznad 20. No i taj će se broj povećati s obzirom na potpisani sporazum s četiri JLS-a o boravku mališana u vrtiću Maslačak u Primorskom Docu.

Kroz program ruralnog razvoja dobivena je potpora iz EU od gotovo 6,6 milijuna kuna te dodatnih milijun kuna iz Fonda za regionalni razvoj i fondove EU, čime je izgrađen prije dvije godine vrtić u Primorskom Docu, ujedno i najljepši u našem izboru za najbolje vrtiće. Vrtić je  planiran od početka za područje Dalmatinske Zagore. Ove godine je službeno  potpisan Sporazum o međusobnim odnosima u zajedničkom obavljanju poslova predškoskolskog odgoja i obrazovanja između Općine Primorski Dolac i Grada Splita, Grada Kaštela, Općine Šolta i Općine Lećevica.  Tako se roditeljima s područja potpisnika sporazuma osiguravaju upisi u Dječji vrtić Maslačak Primorski Dolac uz sufinanciranje ekonomske cijene od strane jedinica lokalne samouprave potpisnika ovog Sporazuma. Odnosno,  mališani iz Splita, Kaštela, Lećevice ili Šolte, mogu pohađati dječji vrtić u Primorskom Docu uz novčanu pomoć svojih JLS-ova.

Sa 276 mališana u vrtićima Općina Rugvica je u top deset općina. 

Načelnik Mato Čičak nedavno je najavio  da će od pedagoške godine 2025./2026. boravak djece u vrtićima biti besplatan. Zbog stalnog rasta broja upisane djece, postoji potreba za širenjem kapaciteta.

‘Nakon što smo prošle jeseni završili radove na adaptaciji prostora u domu u Jalševcu Nartskom za ovu jesen mogu najaviti kako će biti gotovo radovi na dogradnji našeg centralnog objekta Medvjedići, čime ćemo dobiti još smještajnih kapaciteta.’ – rekao je načelnik. Sredstva su odobrena iz NPOO-a. Dogradnjom će se dobiti dodatne četiri skupine,  jedna jaslička i tri vrtičke, ukupno za dodatnih 72 mališana.

Općina sufinancira programe dječjih vrtića za korisnike s prebivalištem na području Općine. (L.K.)