Edukacijama i sličnim aktivnostima potiče se lokalno stanovništvo da se više bazira na turističke djelatnosti, povećanje smještaja i proizvodnju lokalnih domaćih proizvoda. Trenutno nam je fokus na izgradnji i uređenju šetnice oko jezera Brodić, kao i dodatnog turističkog sadržaja pored jezera.
Površinom prilično velika Općina Brinje, kao nažalost i ostatak Hrvatske, bori se s velikim demografskim poteškoćama budući da u posljednjih deset godina bilježi pad broja stanovnika od nezavidnih 25 posto. Ipak, borba se nastavlja, nove investicije i projekti se nižu te se ulaganjima nastoji privući novo i zadržati postojeće stanovništvo. Velika pažnja usmjerena je osobito djeci i starijim građanima kako bi im se dodatno podigla kvaliteta života. O svemu tome razgovarali smo s načelnikom Zlatkom Fumićem.
Načelniče Fumiću, na ovoj funkciji ste dulje od desetljeća, jeste li uspjeli realizirati sve što ste dosad planirali i najavili?
– Da, na funkciji sam već 11 godina. Realizirao sam 90% onoga što sam planirao i najavio.
Što biste od dosad ostvarenog posebno izdvojili?
– Realizirano je niz projekata a izdvojiti ću samo neke; rekonstrukcija vatrogasnog doma, izgradnja zgrade Društveno-kulturnog centra, izgradnja Tržnice, izgradnja centralnog groblja u Brinju, izgradnja led rasvjete u Brinju, Križpolju, Jezeranama i Lipicama, izgradnja vodovoda za Križ Kamenicu i Brinjsku Kamenicu, adaptacija zgrade Općine, rekonstrukcija šumske ceste Lipice–Letinac, dogradnja Dječjeg vrtića Tratinčica, rekonstrukcija Društveno – interpretacijskog centra u Lipicama, izgradnja tri dječja igrališta, energetska obnova zgrade Doma zdravlja u suradnji sa Županijom, Projekt „Zaželi“ faza I i II, sanacija odlagališta otpada Javorov vrh, izgradnja reciklažnog dvorišta te izgradnja nove vodospreme u Žižićima.
Koliko ste povukli sredstava iz EU fondova unutar aktualnog mandata i što je tim sredstvima realizirano ili pokrenuto?
– Povukli smo oko 3.600.000,00 eura. Tim smo sredstvima izvršili rekonstrukciju Društveno – interpretacijskog doma u Lipicama, rekonstrukciju nerazvrstane ceste uz prilaznu šumsku cestu Lipice – Letinac, dogradnja Dječjeg vrtića Tratinčica, energetsku obnovu zgrade Sportsko – rekreacijskog centra Brinje, opremanje Tržnice, VII izmjene i dopune Prostornog plana općine Brinje, projekt „Zaželi“ III faza, sanaciju divljeg odlagališta Javorov vrh, izgradnju reciklažnog dvorišta te izgradnju vodospreme Žižići.
Koliki je ovogodišnji proračun i na čemu je naglasak?
– Proračun je težak 5.231.000,00 eura, a naglasak je na izgradnji infrastrukture te brizi za mlađu i stariju populaciju stanovništva, kao i unaprjeđenje turističkog sadržaja.
Kakve su gospodarske prilike u Brinju, imate li novih investitora i kojim mjerama podupirete poduzetništvo?
– Gospodarske prilike su vrlo dobre. Imamo pet pilana, energanu te dva hotela gdje je zaposleno oko 350 ljudi te niz manjih obrta gdje je zaposleno preko 200 osoba. Nezaposlenih gotovo da i nema, čak se javlja i potražnja za radnom snagom.
Što je s brojem stanovnika u Brinju i, općenito, demografskim kretanjima? Kakve projekte i mjere u tom kontekstu provodite?
– Broj stanovnika se drastično smanjuje zbog staračke populacije, u zadnjih 10 godina broj stanovnika nam se smanjio za gotovo 25%.
A kako starijem stanovništvu nastojite podići kvalitetu života?
– Kroz projekt Zaželi obilazimo više od 100 starijih domaćinstava, uveli smo i prijevoz do doktora i trgovine, pomoć gerontodomaćice, itd.
Na koji način podupirete obrazovanje?
– Većim brojem stipendija, sufinanciranjem prijevoza srednjoškolcima, kupnjom radnih materijala, a sufinanciramo i rad logopeda, defektologa kao i rad sportskih odnosno glazbenih aktivnosti.
Što Brinje nudi na području kulture i sporta?
– Općina na svom području ima bogatu kulturnu baštinu te sa raznim manifestacijama i događanjima nastojimo valorizirati i očuvati tradicijsko naslijeđe. Primjerice, imamo utvrdu Sokolac koja spada u nultu kategoriju i jedna je od najljepših gotičkih kapela u Europi (15 st.), imamo dvije crkve iz 14. st (sv. Vid i crkva Sv. Fabijana i Sebastijana), kip mineru, Zbirku narodnog blaga, kameni most iz 1801.godine. Naša Udruga žena „Pavenka“ bavi se očuvanjem tradicije i izradom tradicionalnih proizvoda karakterističnih za ovo područje, a tu je i Kulturno umjetničko društvo „Brinje“ koje svake godine organizira smotru folklora i promiče tradicijske običaje. Brinje ima Društveno-kulturni centar gdje se održavaju različite radionice i predavanja. Što se sporta tiče, na području Općine djeluje“ Zajednica sportova“ koja financijski podržava sedam sportskih udruga koje tijekom godine provode razna sportska natjecanja i aktivnosti poput planinarskog pohoda/uspona, rekreativnih natjecanja u brdskom trčanju, nogometnih utakmica za razne uzraste, natjecanje u vožnji enduro motora, a podržavamo također treninge i natjecanja ostalih članova udruga poput tae kwon do-a, streličarstva i skijaškog kluba. Općina ima 49 km biciklističkih staza i 18 km poučno pješačkih staza.
Razvijate li turizam, ima li tu nečega što biste istaknuli? Koje biste sve turističke sadržaje preporučili?
– Turizam na području Brinja razvija se u skladu sa svojim mogućnostima. Zajedno s Turističkom zajednicom provodimo različite projekte kojima je cilj stvoriti dodatan turistički sadržaj i koji bi u konačnici doveli do povećanja dolaska posjetitelja i produljenja njihovog boravka. Edukacijama i sličnim aktivnostima potiče se lokalno stanovništvo da se više bazira na turističke djelatnosti, povećanje smještaja i proizvodnju lokalnih domaćih proizvoda. Trenutno nam je fokus na izgradnji i uređenju šetnice oko jezera Brodić, kao i dodatnog turističkog sadržaja pored jezera. Osim jezera, preporučili bismo i posjet starom gradu odnosno utvrdi Sokolac, kameni most, kip mineru, Zbirku narodnog blaga, crkvu sv. Fabijana i Sebastijana, crkvu sv. Vida, mlin Vretenaš. Od aktivnog turizma imamo javni sustav bicikala Nextbike, 49 km biciklističkih staza, 18 km poučno pješačkih staza te različite sportske i kulturne manifestacije.
Općina je veliki trud usmjerila području zelenih politika, navedite što je konkretno realizirano..
– Što se tiče zelene politike tu smo već dosta napravili, sanirali smo odlagalište komunalnog otpada Javorov vrh što je investicija od 1.250.000,00 eura te izgradili reciklažno dvorište vrijedno 700.00,00 eura. Kupili kamione za odvojeno prikupljanje otpada, a uz to nabavili kante i kontejnere u što je uloženo preko milijun eura, sanirali niz divljih odlagališta..
Na što mještani Brinja mogu računati da će se realizirati do kraja ovog mandata, koje projekte namjeravate završiti, koje pokrenuti?
– Do kraja ovog mandata mislimo završiti dogradnju Dječjeg vrtića Tratinčica, Izgradnju sportske mini dvorane i dječje igralište u Križpolju, Kulturni centar Jezerane, izgradnju multifunkcionalnog igrališta u Brinju, vodovod za Jelvicu, izgradnju šetnice oko jezera Brodić u suradnji s Hrvatskim vodama te asfaltirati ceste u Jelvici, Križ Kamenici, Pavlovići, Črnač, Drenovac u dužini oko osam kilometara. Također, planiramo pokrenuti rekonstrukciju groblja u Križpolju, Jezeranama, Stajnici, Lipicama i Letincu, energetsku obnovu sportske svlačionice, uređenje trga na tržnici, izgradnju osam stanova u starom dijelu bolnice te izgradnju turističkog kampa. (V.H.)